kula kolorów cielab

Kolor jest podstawową właściwością materiału, który jest bardzo ważny w produkcji biżuterii, ponieważ kolor, przed wszystkim, przekazuje emocje, znaczenie i wartość. Precyzyjne zdefiniowanie koloru jest jednak bardzo trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę zasadniczo subiektywny charakter czytania koloru i związane z nim tło kulturowe.

Jak odczytać barwę w przestrzeni barw CIELab?

Najbardziej praktycznym i akceptowanym na arenie międzynarodowej sposobem jest użycie spektrofotometru do pomiaru koloru, który dostarcza serii danych liczbowych, które mogą być odczytywane jako punkty w przestrzeni kartezjańskiej. Współrzędne CIELab należą do tej kategorii i identyfikują przestrzeń miernika koloru, w której każdy punkt (odpowiadający wektorowi począwszy od oryginalnej osi kartezjańskiej) jednoznacznie reprezentuje kolor. Wielkości określające każdy z punktów to po prostu trzy współrzędne a*, b*, L*, z których każdy porusza się od -100 do + 100.

Jak widać na rysunku, każdy punkt w tej kulistej przestrzeni identyfikuje kolor. Na krańcach osi (czyli na powierzchni kuli) znajdują się „czyste” kolory, podczas gdy wszystkie możliwe kombinacje w spektrum widzialnym powstają z ich kombinacji (i leżą wewnątrz kuli). Aby odczytać współrzędne CIELab, zobacz jak:

Współrzędna a* przesuwa się z zielonego na czerwony;

Współrzędna b* przesuwa się z niebieskiego na żółty;

Współrzędna L* reprezentuje jasność, którą można zdefiniować jako wskazanie ilości światła odbitego przez próbkę.

Jasność zależy również w dużej mierze od wykończenia elementu; polerowany element, który świeci jak lustro, jest wyraźnie jaśniejszy niż element wykończony satyną. W niektórych stopach, nawet transformacja z odlewu do obróbki na zimno, z równym wykończeniem powierzchni, może zwiększyć jasność o kilka punktów.

Białe złoto i indeks żółtego

Innym parametrem dedykowanym kolorowi, który jest bardzo interesujący dla przemysłu złotniczego, jest tzw.  Indeks Żółtego [Yellow Index (YI)], który jest również pochodną odczytów spektrofotometrycznych: jest to wartość liczbowa, która identyfikuje intensywność bieli w stopie; może to pomóc w podjęciu decyzji, czy stop będzie musiał być poddany obróbce wykończeniowej powierzchni w celu poprawy koloru. Yellow Index (YI) jest numerem skali, który pokazuje ton bieli, który można uzyskać przy użyciu określonego stopu. Następujące trzy kategorie bieli są definiowane jako:

BIAŁY PREMIUM [premium white]: YI < 19 (nie jest konieczne wykonywanie rodowania).

BIAŁA STANDARDOWA [standard white]: 19 < YI < 25 (opcjonalne rodowanie)

ZŁAMANA BIEL [off-white]: 25 < YI < 32 (trzeba pokryć rodem)

Gdyby mieli Państwo jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, zapraszamy do kontaktu.